Kalendarz ogrodnika CZERWIEC
Coraz piękniej, coraz smaczniej. Koniec wiosny to początek coraz intensywniejszych plonów w naszych ogrodach. Zbiory nabierają napędu: truskawki, jagoda kamczacka,…
Blog „Zielone Pojęcie” o ogrodach, oddziaływaniu roślin i przyrody na człowieka, ekologii …
Coraz piękniej, coraz smaczniej. Koniec wiosny to początek coraz intensywniejszych plonów w naszych ogrodach. Zbiory nabierają napędu: truskawki, jagoda kamczacka,…
W maju wszystko zaczyna rosnąć na potęgę – chwasty również :) Pamiętamy w połowie maja o „zimnych ogrodnikach”. Rośliny najbardziej…
Dni mamy coraz dłuższe, ale i pracy w ogrodzie coraz więcej. Kwiecień to miesiąc nawożenia, cięcia, sadzenia i już niestety…
Rozpoczynamy wiosenne porządki. Marzec to miesiąc wytężonej pracy. Niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków - mogą one spowodować znacznie więcej szkód niż sama…
Najwięcej pracy mamy teraz w ogrodzie użytkowym. Ze względu na nieprzewidywalność zimy, zapewne część prac ze stycznia będziemy wykonywać teraz.…
W styczniu rośliny w ogrodzie są w stanie spoczynku, ale nie ogrodnicy. Lista obowiązków, wbrew pozorom, nie jest krótka: allelopatia,…
Przełom lata i jesieni to czas największych zbiorów, ale też czas pożegnania lata. Zbieramy głównie: winogrona, jabłka, gruszki, śliwki, jeżyny,…
Sierpień w ogrodzie jest bardzo podobny do lipca, choć dni są gorętsze oraz krótsze, a noce coraz chłodniejsze. Ogród ozdobny…
W ogrodzie lenistwo przeplata się z obowiązkami. Feeria kolorów, zapachów i smaków, szczególnie tych owocowych ;) – jeszcze truskawek i…
Wysiewanie i przygotowywanie własnych rozsad, z pewnością daje znacznie więcej satysfakcji niż kupowanie gotowych sadzonek. Równocześnie zapewnia ogrom możliwości w…
Od lutego wykonujemy tzw. cięcie zimowe. Po to przeprowadzamy je tak wcześnie, aby zdążyć zanim soki w roślinach zaczną krążyć.…
W możliwie najbardziej klarowny sposób, wyjaśniamy złożony temat cięcia winorośli. Bez skomplikowanych podziałów na zagmatwane formy: Guyot, Royat, Casenave, głowa,…