Przełom lata i jesieni to czas największych zbiorów, ale też czas pożegnania lata. Zbieramy głównie: winogrona, jabłka, gruszki, śliwki, jeżyny, maliny, orzechy włoskie, laskowe, pomidory, paprykę, cukinię, dynię, ogórki, kabaczki, patisony, fasolę, warzywa korzeniowe … :)
Ogród ozdobny
- Zaczynamy podlewać coraz mniej, dostosowując się do zwiększających się opadów deszczu.
- Nawozimy kwitnące rośliny jednoroczne.
- W zależności od tego kiedy było wykonane ostatnie nawożenie azotowe roślin wieloletnich, wykonujemy nawożenie jesienne, fosforowo-potasowe (przygotuje rośliny do przetrwania zimy).
- Likwidujemy przekwitnięte kwiatostany.
- Porządkujemy zasychające byliny.
- Zbieramy nasiona, najlepiej zając się tym w słoneczny i suchy dzień.
- Obserwujemy rośliny, weryfikując ich stan zdrowotny.
- Spadające liście. Zawsze usuwamy liście zaatakowane przez choroby i szkodniki. W zależności od tego jaki prowadzimy ogród, spadające liści grabimy lub zostawiamy (w przypadku mocno ekologicznego podejścia). Kompromisowym rozwiązaniem jest zgrabienie na kilka kupek w ogrodowych zakątkach i pozostawienie dla zwierząt, które szukają schronienia na zimę, jak np. jeże. Suche liście mogą być również wykorzystane do osłonięcia zimujących w gruncie warzyw lub w inspekcie, między ziemią a obornikiem, zastosować jako warstwę izolacyjną.
- Z końcem miesiąca wykopujemy bulwy, kłącza, karpy i niektóre cebule. Cebule takie jak galtonia, tygrysówka i błonczatka (ismena) przechowujemy w papierowych torbach. Bulwy mieczyków należy podzielić i schować do ażurowych skrzynek. Na przełomie września i października bulwy krokosmii wielkokwiatowych chowamy wymieszane z trocinami lub torfem. Po pierwszych przymrozkach (zatem raczej nie we wrześniu), wykopujemy bulwy begonii bulwiastej (przechowujemy w wysuszonym piasku lub torfie), a także karpy dalii i kłącza kanny. Przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu.
- Z końcem miesiąca możemy już sadzić z gołym korzeniem drzewa i krzewy ozdobne, głównie chodzi o rośliny iglaste oraz liściaste zimozielone. Rośliny przycinamy i podlewamy. Pamiętamy o utrzymaniu stałej wilgotności po posadzeniu przez min. 2 tygodnie.
- Sadzimy cebule roślin kwitnących wiosną (np. tulipany, hiacynty, szafirki, krokusy w trawniku). Miejsce pod cebule kwiatowe należy przygotować, 2 tygodnie przed sadzeniem nawozimy (nawóz do roślin cebulowych lub kompost, nie wolno stosować obornika) i przekopujemy glebę. W tym czasie opryskujemy cebule nalewką tymiankową. Sadzimy wyschnięte cebule do ziemi także możliwe przeschniętej. Na dno dołka pod cebulę warto wysypać jakiś drenaż oraz trochę popiołu z drewna. Cebule kwiatowe sadzimy tak, aby nad daną cebulą była warstwa ziemi o grubości dwukrotnej wysokości tej cebuli (na glebach piaszczystych trzykrotnej). Po posadzeniu wyrównujemy podłoże, aby nie tworzyć zagłębień – woda musi odpływać (jest to szczególnie ważne dla lilii). Sadzimy w pogodny, suchy dzień.
- Kończy się czas sadzenia roślin dwuletnich oraz przesadzania i dzielenia bylin.
- Sadzimy wrzosy, których wybór na wczesną jesień jest największy. Warto rabatę na wiosnę uzupełnić wrzoścami.
.
Czym się różnią wrzosy od wrzośców?
Wrzosy – kwitną jesienią.
Wrzośce – kwitną na wiosnę.
Ogród użytkowy (warzywny, ziołowy, sad)
- Zbieramy plony :) ale zanim zbierzemy to przygotowujemy przechowalnię do przechowywania zbiorów. Miejsce takie musi być suche i chłodne, ale zabezpieczone od mrozu (piwnica, garaż). Pomieszczenie oraz skrzynki na plony należy zdezynfekować, można to wykonać nalewką tymiankową lub roztworem sody oczyszczonej (1/2 łyżeczki na 1 l wody). Przechowalnię należy schłodzić, wywietrzyć, a w okna warto wstawić siatkę przed gryzoniami.
- Przełom września i października to czas ostatnich zbiorów roślin przyprawowych. Coraz chłodniejsze noce i dni zmniejszają ich walory smakowe. Niektóre zioła możemy wykopać i zasadzić do doniczek, przenosząc je na zimę do domu, np. pietruszkę, szczypiorek, bazylię, rozmaryn czy majeranek.
- Nadal ściółkujemy, a starą zbitą ściółkę wzruszamy i lekko mieszamy z górną warstwą ziemi.
- Obserwujemy rośliny pod kątem chorób i szkodników.
- Regularnie zbieramy spady spod drzew.
- Najczęstsze problemy jakie możemy teraz spotkać wśród roślin użytkowych to wszelkie choroby grzybowe: zaraza ziemniaczana, mączniak rzekomy i prawdziwy, szara pleśń, brunatna zgnilizna.
- Na czereśniach i wiśniach może pojawić się brunatna zgnilizna lub rak bakteryjny.
- Na śliwach można spotkać gąsienice owocówki śliwkóweczki, do ich wyłapywania stosujemy na pniu opaskę z papieru falistego.
- Jeśli nie udało nam się wiosną zasadzić poziomek czy truskawek, to możemy to zrobić teraz. Po posadzeniu obficie podlewamy.
- Planując jesienią sadzenie drzew owocowych, kupujemy te szczepione na podkładach karłowych – zajmują mało miejsca, szybciej zaczynają owocować, owoce zbieramy bez korzystania z drabiny.
- Od końca września do gruntu sadzimy cebulę dymkę oraz siejemy rośliny ozime, np. szpinak, buraki liściowe, roszponka. Wysiane jesienią dadzą wczesnowiosenny zbiór.
- W donicach w domu siejemy pietruszkę i seler, które na parapetach zapewnią nam witaminy zimą.
- Przerywamy wschody roślin wysianych do gruntu w sierpniu.
.
.
Trawnik
- Odchwaszczamy, w suche okresy podlewamy, kosimy, a skoszoną trawę suszymy na ściółkę.
- W zależności od tego kiedy było wykonane ostatnie nawożenie azotowe roślin wieloletnich, wykonujemy nawożenie jesienne, fosforowo-potasowe (przygotuje trawnik do przetrwania zimy).
- We wrześniu warto rozpocząć prace związane z odnawianiem trawnika. Co 3-4 lata należy odnowić trawnik. Polega to na odchwaszczeniu, aeracji lub wertykulacji (w zależności od stanu), piaskowaniu, nawiezieniu nowej ziemi (którą po rozprowadzeniu należy wyrównać i zwałować), dosianiu braków. Warstwa nowej ziemi ma być nieznaczna, głównie ma za zadanie zniwelować nierówności powstałe w czasie.
Oczko wodne
- Odławiamy ryby egzotyczne i przenosimy do akwarium na zimę.