Ogród ten jest ukierunkowany na oddziaływanie na wszystkie zmysły, z nastawieniem na funkcję relaksacyjną. To ogród zmysłów, zatem projekt uwzględnia takie zagospodarowanie przestrzeni aby stymulować nasze sensory wzroku, dźwięku, dotyku, zapachu i oczywiście smaku. Funkcje te spełniają nie tylko zastosowane rośliny (choć one pełnią tu kluczową rolę), ale także zwierzęta przyciągnięte przez rośliny oraz inne stymulanty, jak chociażby ścieżka faktur umiejscowiona w trawniku, po której przechodząc się gołymi stopami (akupresura), stymulujemy całe ciało.

Na tarasie główną rolę odgrywa wzrok, zapach oraz smak, tak istotny przy rodzinnych spotkaniach przy stole. Zlokalizowane w pobliżu tarasu źródełko wspomaga odpoczynek. Zastosowana przy tarasie lawenda zapewnia doznania wzrokowe, zapachowe, przyciąga motyle ale także odstrasza komary. Wykorzystane trawy zapewniają przyjemny szum.

Miejsce przeznaczonym na odpoczynek ukierunkowane jest na zapach i dźwięk. Zlokalizowane w odosobnionym wnętrzu ogrodowym, wśród łąki kwietnej, w sąsiedztwie kolorowej rabaty kwietnej. Zestawione tam roślin zapewniają zapach (delikatny i nie przytłaczający) oraz przyciągają owady cieszące ucho.

Spacerując po ogrodzie rośliny i zaprojektowane otoczenie działa na nasz wzrok i dotyk. Dwie rabaty bylinowe zastosowane w ciągu spacerowym cieszą oko, nos a również i podniebienie, gdyż wiele z nich jest roślinami jadalnymi (jak mięta, niezbędna do letniej lemoniady) lub mają właściwości lecznicze.

Nasz autorski projekt donic przeznaczonych na ogród warzywno-ziołowy (bardzo często wybierany przez klientów), zapewnia łatwość obsługi roślin, zbioru plonów, a także jest częściowym zabezpieczeniem przed różnymi szkodnikami i właśnie dlatego jest tak lubiany.

Na końcu ogrodu znajduje się altana. Kolejne wnętrze ogrodowe, które spełnia niebagatelną rolę w ogrodzie. Ponieważ znajduje się niedaleko donic warzywnych z pewnością można tam (alternatywnie dla tarasu) zjeść posiłek lub dzięki bliskiemu kontaktowi z rabatą bylinową – odpocząć wśród piękna kwiatów.

Całość terenu w kluczowych miejscach została obsadzona drzewami zapewniającymi przytulny, prywatny klimat w ogrodzie. Na całym obszarze rozmieszczonych zostało kilka hoteli dla owadów oraz domków lęgowych dla ptaków. Ptaki i motyle przyciągane są również odpowiednio dobranymi gatunkami roślin.

Kontakt

Zielona Terapia – projektowanie zieleni
ul. Petrażyckiego 7e/1
30-399 Kraków

Tel: 606-938-755
Email: biuro (at) zielonaterapia.pl

Napisz do nas