DANE PROJEKTOWE |
Lokalizacja: Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Krakowie, Wielicka 267
Koncepcja: Ogród hortiterapeutyczny
Powierzchnia: 20 arów
Współfinansowane ze środków MF EOG 2009-2014 i NMF 2009-2014 w ramach
programu PL07 „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów
demograficzno – epidemiologicznych”
Ogród terapeutycznoy Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Krakowie przy ul. Wielickiej, jest przeznaczony do użytkowania przez pacjentów a także pracowników Zakładu oraz osób odwiedzających pacjentów.
Ogród hortiterapeutyczny przy ZOL
Jest on założeniem spełniającym funkcje terapeutyczne i sensoryczne. W ogrodzie realizowany jest program zajęć terapeutycznych związanych z hortiterapią czynną oraz bierną oraz innymi formami arteterapii, przeznaczony dla pacjentów Zakładu. Ze względu na swój charakter w projekcie ogrodu uwzględniliśmy 3 strefy funkcjonalne: sensoryczną, terapeutyczną, spacerową. W ogrodzie zapewniony jest bezpieczny kontakt pacjentów z roślinnością, która ma za zadanie stymulować wszystkie zmysły.
Ogród projektowany bez barier
Ogród został zaprojektowany zgodnie z wytycznymi projektowania bez barier dla osób niepełnosprawnych. Zaprojektowane kształty nawierzchni oraz podwyższonych rabat sensorycznych, zapewnią swobodne i bezpieczne poruszanie się pacjentów w ogrodzie. Nawierzchnie wykonane są z betonu, ze względu na możliwość dowolnego kształtowania powierzchni i faktury, tym samym zapewnienia antypoślizgowość.
Podzielona według zmysłów strefa sensoryczna obejmuje podwyższone rabaty sensoryczne. W tym obszarze nasadzenia pielęgnują pacjenci w ramach zajęć terapeutycznych. Podwyższone rabaty posiadają stanowiska przeznaczone do zajęć horti-terapeutycznych. Stanowiska te zaopatrzone są w dodatkowe oświetlenie, co umożliwia wykonywanie precyzyjnych prac manualną także o zmierzchu. Strefa zajęć terapeutycznych to także altana oraz plac, które przewidziane są do realizacji programu różnych zajęć terapeutycznych pacjentów Zakładu.
Strefa spacerowa uwzględnia możliwość realizacji hortiterapii biernej, z ukierunkowaniem na osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Rozlokowane na całym obszarze przystanki spacerowe z ławkami a także z trejażami obsadzonymi pnączem, osłaniają od słońca. Teren spacerowy, mimo nieznacznych gabarytów, został zaprojektowany tak, aby zapewnić możliwie jak najdłuższy spacer sensoryczny. Także tutaj rośliny ukierunkowane są na stymulowanie sensoryczne. Ich rozlokowanie ma w trakcie spaceru zapewniać kolejno doznania wzrokowe, słuchowe i zapachowe.
Otwarcie ogrodu wiosna 2016 r.
#ogródhortiterapeutyczny
#ogródhortiterapii
#ogródterapeutyczny
#ogródsensoryczny
#ogródzmysłów
#podwyższonarabata
#hortiterapia
#terapiaogrodem
#terapiaogrodnicza
Jak pracujemy
-
Uwzględniamy terapeutyczne zdolności przyrody w przestrzeni miejskiej, czy w ogrodach przydomowych, tak aby pozytywnie wpływały na nastrój i zdrowie użytkowników
-
Stosujemy sensoryczne oddziaływanie roślin w ogrodach prywatnych oraz miejskich terenów zieleni, żeby były miejscem relaksu i odpoczynku
- Projektujemy ogrody edukacyjne, aby wartości i wiedza związane z przyrodą i ekologią były uwzględnianie od najmłodszych lat w edukacji naszych dzieci