Młodzieżowy Dom Kultury

DANE PROJEKTOWE |
Lokalizacja: Kraków, ul. Krupnicza 38
Koncepcja: Ogród sensoryczno-edukacyjny
Powierzchnia: 11 a

Ogród sensoryczno-edukacyjny – Młodzieżowy Dom Kultury

Centrum Krakowa,  Młodzieżowy Dom Kultury – to tam stworzyliśmy ogród sensoryczny w połączeniu z ogrodem edukacyjnym. Ten ogród zmysłów przeznaczony jest głównie dla dzieci i młodzieży. Także dla osób i placówek edukacyjnych korzystających z usług MDK oraz jego personelu.

W koncepcji tego ogrodu szczególnie uwzględniliśmy ideę projektowania uniwersalnego, umożliwiając integrację uczestników i aktywizację osób w różnym wieku. Uwaga została poświęcona dzieciom oraz młodzieży. Przede wszystkim  przestrzeń wykorzystaliśmy do rozwoju sensoryczno-edukacyjnego właśnie dzieci i młodzieży. Dodatkowo ogród ma również na celu aktywizować innych uczestników, opiekunów (na przykład przy elementach muzycznych, hotelu dla owadów). 

Ten ogród sensoryczno-edukacyjny z pewnością uczy poprzez zabawę. W projekcie uwzględniono elementy ukierunkowane zarówno na swobodną zabawę (np. kuchnia błotna), jak i elementy związane z edukacją przyrodniczą (np. hotel dla owadów). 

Ten projekt zagospodarowania przestrzeni ma układ swobodny oraz naturalny. Zastosowane materiały nawiązują do stylu naturalistycznego. Tym samym, w projekcie dominuje drewno a także wiklina i leszczyna. 

Układ przestrzenny wykorzystuje zamkniętą formę tego ogrodu (ogrodzenie murem), co jest ważnym czynnikiem zapewniającym poczucie bezpieczeństwa a także zwiększonego komfortu. To jest niewątpliwie istotne w ogrodzie sensorycznym.

Ogród sensoryczny

Z pewnością głównym założeniem ogrodów sensorycznych jest oddziaływanie na zmysły: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Ogrody takie powinny mieć również działanie relaksacyjne oraz polepszać nasz stan psychiczno-fizyczny. Poprzez bierny i aktywny kontakt z naturą ogrody sensoryczne dają możliwość wyciszenia a także poprawy stanu fizycznego, pozwalają naładować się pozytywną energią.

Ogród edukacyjny

Ogrody edukacyjne są z kolei przestrzeniami zaprojektowanymi z myślą doświadczania świata. Przebywanie w nich daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Ogrody edukacyjne są doskonałym rozwiązaniem wspomagającym prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży. Poprzez zabawę dają możliwość interakcji z przyrodą, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, zwiększają ciekawość świata, uczą podstaw przyrody i ekologii.

Ogrody sensoryczne i edukacyjne w miastach

Tworzenie ogrodów sensorycznych i edukacyjnych, szczególnie w centrach miastach, zaczyna mieć coraz większe znaczenie dla nas wszystkich, zapewniając nie tylko bierną, ale również aktywną formę kontaktu z przyrodą, działając pozytywnie na stan naszego ciała a także ducha.

Zachęcamy i zapraszamy do współpracy wszelkie inicjatywy, pomysłodawców i inwestorów, którzy wspierają powstawanie takich miejsc.

Poniżej przedstawiamy przydatne informacje:

#OgródSensoryczno-Edukacyjny
#OgródSensoryczno-EdukacyjnyKraków
#MłodzieżowyDomKulturyKraków
#MłodzieżowyDomKulturyJordana
#ogródedukacyjny
#ogródsensoryczny
#OgródZmysłów
#OgródZmysłówKraków
#MłodzieżowyDomKultury
#Kraków-Krupnicza
#projektogrodusensorycznego
#realizacjaogrodusensorycznego
#miejscerelaksuwogrodzie
#relakswogrodzie
#dzieciwogrodzie
#ogróddladzieci

Jak pracujemy

Naszą misją jest tworzenie ogrodów, które pozytywnie wpływają na samopoczucie użytkowników