Kalendarz ogrodnika w LUTYM
Najwięcej pracy mamy teraz w ogrodzie użytkowym. Zapewne część prac ze stycznia będziemy wykonywać teraz. Czynności związane z przygotowywaniem się do nowego sezonu, opisane w styczniu, są jak najbardziej aktualne.
W kalendarzu dla ogrodnika na luty nie zapominajmy o ptakach >>
Ogród
ozdobny
- Nadal doglądamy czy zimowe zabezpieczenia nie zostały naruszone, głównie przez silne wiatry.
- Jeżeli nadchodzi odwilż i śnieg staje się ciężki, pamiętajmy o usuwaniu jego nadmiaru, aby uchronić rośliny przed połamaniem.
- Przy plusowych temperaturach i suchej glebie uzupełniamy wodę roślinom zimozielonym oraz roślinom w donicach.
- Przechowywane cebule, bulwy, kłącza przeglądamy i wyrzucamy porażone egzemplarze.
- Jeżeli ziemia rozmarzła warto zacząć sprzątać butwiejące liście.
- W lutym siejemy: lobelię przylądkową, szałwię błyszczącą, werbenę ogrodową, lwią paszczę, żeniszek meksykański, petunię ogrodową, begonię stale kwitnącą, lewkonię letnią, aster chiński oraz pnącza jak chmiel japoński, tunbergia i kobea pnąca.
Ogród
użytkowy
- Przede wszystkim przycinamy winorośle. Szczegóły tutaj.
- Na przełomie lutego i marca możemy rozpocząć cięcie jabłoni, gruszy i śliw oraz krzewów owocowych. Zawsze patrzymy na odmianę i stopień jej odporności na mróz tak, aby nie ciąć zbyt wcześnie i nie narazić na przemarznięcie wiosenne. Prace wykonujemy w dni suche, bezchmurne, przy plusowej temperaturze.
- Bielimy pnie drzew owocowych jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy lub czynności wymaga powtórzenia. Mamy zimę a słońce zaczyna operować coraz silniej. Bielenie ma za zadanie odbijać promienie słoneczne, zabezpieczać pnie przed pękaniem od mrozu oraz działać destrukcyjnie na jaja szkodników znajdujących się w korze.
Zabezpieczenia i ochrona roślin zimą
- W ogrodzie ziołowym oraz warzywnym doglądamy zimowych zabezpieczeń.
- Nasze drzewa owocowe są coraz bardziej narażone na podgryzanie przez dzikie króliki i zające. Jeżeli jeszcze nie zabezpieczyliśmy pni, to warto je osłonić słomą lub kartonem, szczelnie przywiązując sznurkiem.
- Dodatkowo zabezpieczamy młode drzewa owocowe przed przemarznięciem. Wchodzimy w okres sporych wahań temperatur między dniem a nocą. Rośliny powoli rozbudzają się z zimowego spoczynku. Kilka dni odwilży i proces wegetacji rusza. Jest to moment kiedy rośliny mogą przemarzać, szczególnie te młode. Dlatego dodatkowo zabezpieczamy ich pnie.
- Już w lutym, w zależności od pogody, warto zabezpieczyć brzoskwinie przed chorobą grzybową – kędzierzawością liści. Przy kilkudniowej dodatniej temperaturze opryskujemy Miedzianem. Koniecznie przed nabrzmieniem pąków. Jeżeli zima jest ciepła wykonujemy oprysk dwa razy.
- Ponieważ profilaktyka jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami, dlatego nadal likwidujemy z drzew owocowych tzw. mumie (zgniłe, zaschnięte owoce) oraz inne źródła szkodników, jak złoża jaj, czy oprzędy plecione przez pajęczaki, które zakopujemy lub palimy. Pamiętajmy, że musimy być pewni, że coś jest szkodnikiem!
Drogocenne witaminy zimą
- Nie zapominamy o możliwości pędzenia warzyw i wykorzystaniu kiełków, jako zimowy sposób na świeże produkty własnej uprawy.
- Możemy już pomyśleć o założeniu ciepłych inspektów w ogrodzie, przewidzianych na produkcję rozsady oraz uprawę nowalijek (czyli młodych, wiosennych warzyw). Inspekty sytuujemy w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.
- Przygotowujemy rozsady warzyw. Siejemy seler korzeniowy, cebulę, pora, szczypiorek, kalafior, bób, karczoch, kard oraz wczesne odmiany kapusty białej, sałaty, kalarepy i brokuła.
Trawnik
- Cały czas pamiętamy, że dla trawnika najważniejsze jest, aby nie zalegały na nim duże ilości śniegu, gdyż może to spowodować choroby grzybowe (np. pleśń śniegową) lub jego zniszczenie (szczególnie jeśli jest mocno wydeptywany), co utrudni nam jego regenerację wiosną.
- Jeśli woda z roztopów stoi, warto trawnik ponakłuwać widłami.
Oczko
wodne
- Nadal pamiętamy o zapewnieniu rybom stałego dopływu powietrza, tak jak mówiliśmy o tym w styczniu.