Przekorna rabata bylinowa leczniczo-trująca

Zestawienie roślin leczniczych z trującymi ma mocno umowny charakter, gdyż rośliny trujące niejednokrotnie również są leczniczymi. Najlepszym przykładem jest naparstnica. Wykorzystywana do leków na choroby sercowe oraz moczopędnych, równocześnie jest rośliną trującą. Wszystko zależy od zastosowanego stężenia jej składników.

Rabata zaprojektowana została w rogu ogrodu. Jest to koncepcja rabaty bylinowej o charakterze otwartym, jednostronnym. Usytuowana na tle ogrodzenia z siatki, gdzie dalszym planem jest teren łąkowo-rolny. Rabata podzielona na dwie części dojściem do ławki z treliażem. Jej estetyka nawiązuje do stylu „cottage garden”, naturalistycznych, angielskich ogrodów. Miejsce rabaty to stanowisko słoneczne. Gleba znajdująca się tam to podłoże lekko gliniaste, wilgotne, o odczynie zasadowym.

Dobór roślin i ich podział na lecznicze/trujące ma wyraz symboliczny. To samo dotyczy się kształtu rabaty: część lecznicza osacza osobę siedzącą na ławce, gdzie część trująca wręcz przeciwnie. Miejsce sprzyja odpoczynkowi i kontemplacji.

Ławka celowo została ulokowana przy rosnącej tam wcześniej róży (odmiana 'Flammentanz’), ze względu na jej przyjemny, delikatny zapach, który jest dobrze wyczuwalny dopiero przy kielichu kwiatu, kiedy odpoczywamy na ławce.

Zastosowane rośliny są różnorodne pod względem wielkości, kształtu, faktury i okresu kwitnienia. Kolorystyka jest bogata, a rabata ukazuje swoje walory kwiatowe przez większą część okresu wegetacyjnego. Fiołek wonny (III-IV), peonia (V), chryzantemy (do XI). Największe ożywienie ma miejsce w lipcu i sierpniu.

Cała kompozycja roślin zapewnia przyjemne doznania zapachowe, wzrokowo oraz słuchowe, również dzięki przyciąganym tu owadom, motylom i ptakom. Odnajdziemy tutaj także rośliny do wykorzystania w kuchni, a także na kwiaty cięte.